Centrum rehabilitacji Fizjo-active,

Waryńskiego 2c, Gdańsk - Wrzeszcz

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

1. Ile czasu trwa wizyta i ile kosztuje?
Wizyta trwa 60 minut i kosztuje 150 zł. Podczas wizyty przeprowadzany jest krótki wywiad medyczny, badanie wraz z diagnozą i odpowiednia terapia.

2. Ile wizyt będzie potrzebnych?
Wszystko zależy od zaistniałego problemu. Dopiero podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta jest w stanie oszacować liczbę potrzebnych wizyt. Często zadowalający efekt uzyskuje się już po pierwszym spotkaniu, a czasem potrzeba wielomiesięcznej terapii.

3. Czy potrzebne jest skierowanie od lekarza?
Nie.

4. Czy gabinet Fizjolistek realizuje zabiegi z NFZ?
Nie. Nie mamy podpisanego kontraktu z NFZ, ani z żadnym innym ubezpieczycielem.

5. Jak powinnam/powinienem się przygotować na wizytę?
Należy ubrać komfortową bieliznę, (kobiety zwykły, rozpinany z tyłu stanik). Ubrania powinny być luźne, choć najczęściej klient i tak proszony jest o ich zdjęcie do badania i terapii. Nie trzeba przynosić własnych ręczników. Jeśli klient posiada już badania obrazowe (RTG, USG,MRI) może je przynieść.

6. Czy muszę przynieść wyniki badań obrazowych (RTG,MRI, USG) ze sobą na wizytę?
Jeśli klient posiada już badania obrazowe (RTG, USG,MRI) może je przynieść, jednak nie jest to konieczne. Fizjoterapeuta i tak przeprowadza własne, manualne badanie w celu zdiagnozowania problemu.

7. Jakie zabiegi fizykoterapeutyczne są u Państwa dostępne?
Fizykoterapia jest działem fizjoterapii zajmująca się oddziaływaniem na na tkanki czynnikami fizykalnymi. Nasz gabinet nie jest fanem tego działu, używamy czasami naświetlań lampą bioptron, elektrostymulacji oraz przeciwbólowych prądów TENS.

8. Czy w moim wieku nie jest za późno na fizjoterapię?
Z całą pewnością nie jest za późno. Organizm ma ogromne możliwości regeneracji i jest czuły na lecznicze oddziaływania w każdym wieku.

9. Jak długo muszę czekać na wizytę?
Zazwyczaj wolny termin można znaleźć w przeciągu 2-3 dni. W wyjątkowych sytuacjach, staramy się przyjąć klienta jeszcze tego samego dnia.

10. Jak się zarejestrować?
Zarejestrować można się na dwa sposoby.

Sposób 1- kliknij w zakładkę „zarezerwuj” -> nastąpi przekierowanie na portal z kalendarzem online, gdzie samodzielnie można wybrać sobie termin.

Sposób 2- telefonicznie pod numerem telefonu: 501 034 361.

Zazwyczaj wolny termin można znaleźć w przeciągu 2-3 dni. W wyjątkowych sytuacjach, staramy się przyjąć klienta jeszcze tego samego dnia.

11. Czy można odwołać wizytę?
Wizytę można odwołać przez system rezerwacyjny lub telefonicznie, jednak bardzo prosimy żeby zrobić to co najmniej 24 godziny przed spotkaniem.

12. Czy przewidują Państwo zniżki?
Tak. Cena standardowa to 150 zł .

• Dzieci do 5 roku życia, oraz osoby po 80 roku życia- 50% zniżki
• Karnet 10 wizyt- 1200 zł

Jesteśmy skłonni do dostosowania ceny do możliwości finansowych klienta.

13. Czy uda mi się uniknąć operacji kręgosłupa lędźwiowego?
Kwalifikacja do leczenia neurochirurgicznego wymaga indywidualnej oceny każdego przypadku. Zdecydowana większość pacjentów z bólem odcinka lędźwiowego kręgosłupa odzyska pełną sprawność tylko dzięki fizjoterapii.
Wskazaniami do operacji kręgosłupa są:
• osłabienie siły mięśniowej kończyn dolnych, zaniki mięśniowe, opadanie stopy, niewydolność zwieraczy, zaburzenia czucia, rozległe osłabienie odruchów
• brak poprawy po miesiącu intensywnej fizjoterapii

14. Czy uda mi się uniknąć operacji kręgosłupa szyjnego?
Kwalifikacja do leczenia neurochirurgicznego wymaga indywidualnej oceny każdego przypadku. Zdecydowana większość pacjentów z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa odzyska pełną sprawność tylko dzięki fizjoterapii.
Wskazaniami do operacji kręgosłupa są:
• osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych, zaniki mięśniowe, rozległe osłabienie odruchów
• częste bóle i zawroty głowy, drętwienie języka
• stałe parestezje kończyn górnych
• brak poprawy po miesiącu intensywnej fizjoterapii

15. Czy efekty będą trwałe?
Jeżeli problem był spowodowany urazem, to po skończonej terapii efekty będą trwałe. Jeżeli natomiast problem jest natury zwyrodnieniowej bądź przeciążeniowej, to efekt będzie trwały pod warunkiem że klient będzie stosował się do zaleceń zmian w trybie życia i odpowiednich regularnych ćwiczeń.

16. W jaki sposób samodzielnie mogę utrzymać efekty terapii?
Podczas terapii fizjoterapeuta wytłumaczy jak powstał problem i co robić by uniknąć go w przyszłości. Dostępnych jest wiele technik autoterapii, ćwiczeń i wskazówek codziennego funkcjonowania.

17. Czy fizjoterapia pomoże w przypadku zaparć?
Tak. Fizjoterapia posiada doskonałe narzędzia do leczenia wielu dysfunkcji w obrębie jamy brzusznej, w tym zaparć. Co więcej, często terapię bólu kręgosłupa czy biodra rozpoczyna się od terapii trzewi.

18. Mam problem z odcinkiem szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa, czy będą potrzebne oddzielne wizyty na te dwa problemy?
Kręgosłup jest jedną całością,więc problem w jednej jego części wpływa, a nawet wywołuje problem w innej. Terapię prowadzi się więc na cały kręgosłup, a nie na poszczególne jego odcinki.

19. Jak szybko skręceniu stawu skokowego powinienem udać się do fizjoterapeuty?
Jak najszybciej, najlepiej zaraz po urazie. Wyjątkiem jest sytuacja w której podczas skręcenia doszło do złamania, wtedy potrzebne jest unieruchomienie stawu.
Pierwsza pomoc przy skręceniu: obiema dłońmi z całej siły ścisnąć staw i czekać aż opuchlizna przestanie narastać, zajmie to ok 10 minut, a wielokrotnie skróci późniejszy czas leczenia.
Proszę nie dać sobie włożyć w gips, ani inne usztywnienie kostki która nie jest złamana!

20. Czy terapia boli?
Fizjoterapeuta oddziaływując na tkanki niejednokrotnie sprawia ból, jednak zawsze dostosowuje siłę tak, by był to ból do zaakceptowania przez klienta.

21. Jak szybko po złamaniu powinienem udać się do fizjoterapeuty?
Jeżeli złamanie było leczone zachowawczo (gips lub inne usztywnienie), należy rozpocząć fizjoterapię zaraz po zdjęciu unieruchomienia (4-8 tygodni w zależności od złamania) czyli po uzyskaniu zrostu kości, lub jak tylko lekarz wyrazi zgodę.
Jeżeli złamania było leczone operacyjnie, fizjoterapię można rozpocząć na drugi dzień po operacji.

Bogna Listewnik - fizjoterapeuta

Bogna Listewnik

Fizjoterapeuta, terapeuta

Absolwentka studiów fizjoterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pasjonatka zawodu, stale się dokształca, w pełni oddana pacjentowi. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest ortopedia i reumatologia.

  • „Człowiek jest psychofizyczną całością będącą w stanie dynamicznej równowagi.”
  • „Każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to aby znaleźć zdrowie w człowieku."
  • „Ciało jest całością, nie ważne jak odległe są od siebie narządy- wszystkie wzajemnie na siebie wpływają.”