Centrum rehabilitacji Fizjo-active,

Waryńskiego 2c, Gdańsk - Wrzeszcz

Jelito grube- anatomia i zależności

Jelito grube- anatomia i zależności

Zadaniem jelita grubego jest przyjmowanie pokarmu, reabsorbcja wody i soli mineralnych, oraz transport i wydalanie niestrawionego pokarmu.
Jelito grube dzielimy na kilka części:
Jelito ślepe- przyczepia się do powięzi mięśnia biodrowego- nadmierne napięcie może spowodować rotację wewnętrzną kości biodrowej a w konsekwencji złe (nieosiowe) ustawienie kości kończyny dolnej- ból stawu krzyżowo-biodrowego, biodra, kolna…
cienkie uwypuklenie jelita ślepego tworzy tzw wyrostek robaczkowy który pełni funkcję immunologiczną, zwłaszcza w dzieciństwie. Dostanie się pokarmu do światła wyrostka robaczkowego może skutkować jego zapaleniem.
u kobiet, jelito ślepe jest połączone z prawym jajnikiem poprzez więzadło wieszadłowe jajnika. W razie napięcia jelita ślepego, następuje jego skrócenie i jajnik jest pociągany w górę przez co odległość między jajnikiem a jajowodem jest zbyt duża, co może powodować bezpłodność, ciążę pozamaciczną i bolesną owulację.

2. Okrężnica wstępująca- biegnie od talerza biodrowego do 9 żebra, gdzie zakręca w lewo (zgięcie wątrobowe okrężnicy). Ma ciężką pracę do wykonania ponieważ musi przepchnąć pokarm w kierunku przeciwnym do grawitacji, łatwo o jej nadmierne napięcie. To i fakt że leży na mięśniu czworobocznym lędźwi (związane są powięzią Toldta), może powodować skoliozę prawostronną, oraz podrażnienie nerki prawej.

3. Okrężnica poprzeczna- biegnie w poprzek jamy brzusznej do zgięcia śledzionowego okrężnicy gdzie zakręca w dół. Ponieważ znajduje się pomiędzy dwoma zgięciami i w pozycji której nie sprzyja grawitacja, pokarm może w niej utknąć i sprawić że girlanda okrężnicy poprzecznej sięgnie aż do pępka.

4. Okrężnica zstępująca- od zagięcia śledzionowego (ósme żebro), w dół do okrężnicy esowatej

5. Okrężnica esowata (esica)- ma kształt litery S, podobnie jak jelito ślepe, przyczepia się do lewego mięśnia biodrowego oraz u kobiet łączy się więzadłem wieszadłowym z lewym jajnikiem. Biegnie od talerza biodrowego w głąb i do linii środka ciała na wysokość pierwszego “kręgu” kości krzyżowej.

6. Odbytnica- leży na kości krzyżowej, ma 10-12 cm długości i kończy się odbytem. Jej nadmierne napięcie spowodowane np przez problemami z wypróżnieniem spowoduje nadmierne zgięcie kości krzyżowej oraz przeprost w odcinku lędźwiowym i co za tym idzie kręgozmyk lub dyskopatię poziomu L5-S1, oraz podrażnienie nerwów splotu krzyżowego.

Bezpośrednio przed odbytnicą leży macica u kobiet i pęcherz u mężczyzn. Organy te powinny swobodnie ślizgać się względem siebie, jednak niestety często przyklejają się do siebie powodując dyskomfort, bóle miesiączkowe i problemy z wypróżnieniem. Inną nie ciekawą opcją jest sytuacja w której do przestrzeni między odbytnicą a macicą/pęcherzem dostanie się i sklei jelito cienkie. Będzie to szczególnie uciążliwe podczas ciąży.

Charakterystycznymi objawami problemów z jelitem grubym są: bezsenność między 5 a 7 rano, zatwardzenie lub biegunka, zaparcia, bolesna owulacja i miesiączka.

Bogna Listewnik - fizjoterapeuta

Bogna Listewnik

Fizjoterapeuta, terapeuta

Absolwentka studiów fizjoterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pasjonatka zawodu, stale się dokształca, w pełni oddana pacjentowi. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest ortopedia i reumatologia.

  • „Człowiek jest psychofizyczną całością będącą w stanie dynamicznej równowagi.”
  • „Każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to aby znaleźć zdrowie w człowieku."
  • „Ciało jest całością, nie ważne jak odległe są od siebie narządy- wszystkie wzajemnie na siebie wpływają.”