Centrum rehabilitacji Fizjo-active,

Waryńskiego 2c, Gdańsk - Wrzeszcz

Operacje chirurgiczne jamy brzusznej a fizjoterapia

Operacje chirurgiczne jamy brzusznej a fizjoterapia

Operacja to nieraz konieczność, ratująca życie i zdrowie człowieka, niesie jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi może pracować fizjoterapeuta. Chirurg może dostać się do naszego ciała na dwa sposoby, poprzez cięcie przez powłoki brzuszne (laparotomia) lub laparoskopowo.
Jeśli potrzebna jest ta pierwsza, bardziej agresywna metoda, tkanki narażone są na wysychanie, co prowadzi później do sklejeń pomiędzy pętlami jelita, oraz pomiędzy otrzewną a innymi organami. Dlatego jelitom tak trudno jest podjąć ponowną pracę po operacjach.
Druga metoda, laparoskopowa jest dużo lepsza, na szczęście z powodu rozwoju medycyny lekarze mogą używać jej do coraz bardziej skomplikowanych operacji. Niemniej, chirurg przecina powłoki brzuszne w kilku miejscach, aby móc wprowadzić narzędzia, a następnie wdmuchuje w ciągu kilku sekund tyle powietrza jakbyśmy nagle byli w 9 miesiącu ciąży! Jest to niezbędne aby miał pole do manewru. Powietrze to jest później odpompowane, ale oczywiście nie w całości, a organizm potrzebuje jeszcze długiego czasu by pozbyć się nadmiaru gazu. Metoda laparoskopowa w mniejszym stopniu, ale również powoduje sklejenia tkanek.

Rolą fizjoterapeuty po operacji chirurgicznej jest ponowne praca z blizną w celu jest uelastycznieniu oraz praca ze zrostami w obrębie tkanki łącznej narządów wewnętrznych.

Bogna Listewnik - fizjoterapeuta

Bogna Listewnik

Fizjoterapeuta, terapeuta

Absolwentka studiów fizjoterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pasjonatka zawodu, stale się dokształca, w pełni oddana pacjentowi. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest ortopedia i reumatologia.

  • „Człowiek jest psychofizyczną całością będącą w stanie dynamicznej równowagi.”
  • „Każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to aby znaleźć zdrowie w człowieku."
  • „Ciało jest całością, nie ważne jak odległe są od siebie narządy- wszystkie wzajemnie na siebie wpływają.”