Centrum rehabilitacji Fizjo-active,

Waryńskiego 2c, Gdańsk - Wrzeszcz

Zerwanie ścięgna Achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa

Ścięgno Achillesa jest jak cięciwa napiętego łuku, nadaje sprężystości naszym krokom i skokom. Zerwanie ścięgna Achillesa zdarza się najczęściej u mężczyzn między 40 a 60 rokiem życia, najczęściej na skutek błahego urazu. Osoba taka nie może chodzić i konieczna jest operacja chirurgiczna. Zgodnie z metodyką już po tygodniu od pomyślnie przebytej operacji , należy przejść do usprawniania kończyny. Zwłoka utrudni, a nawet uniemożliwi powrót do pełnej sprawności.

Okres od 1 do 2 tygodni po operacji

Przez pierwsze dwa tygodnie nie zaleca się obciążania kończyny, należy nosić but ortopedyczny który zdejmuje się na czas rehabilitacji i dwie kule łokciowe. Leczenie pooperacyjne polega między innymi na manualnym uruchamianiu blizny, by zapobiec zrostom i umożliwić w przyszłości odzyskanie pełnego zakresu ruchu w stawie skokowym. Ponad to manualnie uelastycznia się zrekonstruowane ścięgno, rozluźnia i pobudza mięśnie łydki. W miarę postępu wydłużania tkanek i ustępowania opuchlizny, można z buta wyjąć dodatkowe wkładki podwyższające, a po 2 tygodniach zrezygnować z ortezy do poruszania się po domu . Ważną częścią wszystkich etapów jest samodzielna praca pacjenta w domu.

Okres od 2 do 6 tygodni po operacji

W tym czasie kontynuuje się manualne rozluźnianie mięśni całej kończyny dolnej za pomocą technik masażu tkanek głębokich, FDM, mobilizacji blizny, a także Poizometrycznej Relaksacji Mięśni czyli rozciągania. Dzięki terapii manualnej kostka odzyskuje prawidłowe zakresy ruchu. Trenuje się również siłę poszczególnych grup mięśniowych i uczy obciążania kończyny i stawiania poprawnych kroków. Jeżeli pacjent czuje się pewnie można zrezygnować całkowicie z ortezy.

Okres od 6 do 12 tygodnia

W tym etapie główną pracę wykonuje już pacjent ćwicząc regularnie siłę, rozciągając się oraz ćwicząc prioprocepcję (czucie głębokie) i równowagę. Rolą terapeuty jest instruktarz, tak by z ćwiczeniami nie przesadzić i nie doprowadzić do ponownego zerwania ścięgna, oraz dalsza praca manualna.
Maksymalnie po 4 miesiącach pacjent odzyskuje pełną sprawność.
Designed by Brgfx

Bogna Listewnik - fizjoterapeuta

Bogna Listewnik

Fizjoterapeuta, terapeuta

Absolwentka studiów fizjoterapii na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, pasjonatka zawodu, stale się dokształca, w pełni oddana pacjentowi. Głównymi obszarami jej zainteresowań jest ortopedia i reumatologia.

  • „Człowiek jest psychofizyczną całością będącą w stanie dynamicznej równowagi.”
  • „Każdy może znaleźć chorobę, chodzi o to aby znaleźć zdrowie w człowieku."
  • „Ciało jest całością, nie ważne jak odległe są od siebie narządy- wszystkie wzajemnie na siebie wpływają.”